تصاویر شاعران
سخنان برگزیده
درداکه‌هـوای‌نفس‌شد‌سینه‌گداز از‌خـواهـش‌دل‌شکسته‌بال‌پرواز فرمـود‌پیـامـبر:مرا‌بر‌امـت بیم‌از‌هوس‌است‌و‌آرزویهای‌دراز (نهج‌الفصاحه؛ حدیث‌114)
صفحه نخست بزرگان ادب جیران خلیل جیران

PostHeaderIcon جیران خلیل جیران

 

جیران خلیل جیران در لبنان زاده شد. دوازده ساله بود که همراه با خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد و در شهر بوستون سکنی گزید.

جیران در آغاز به آموختن زبان انگلیسی پرداخت. سپس در بیروت بازگشت و طی چهار سال زبان عربی خود را تقویت کرد. پس از آن به نیویورک رفت و به آموختن هنر نقاشی پرداخت. چندی بعد برای تکمیل آموخته های خود درباره ی این هنر عازم فرانسه شد و از محضر استادان آن سامان مانند نقاش مشهور مارودن بهره ها برد.

جیران در آمریکا انجمن رابطه ی قلمی را به راه انداخت. گروه کثیری از بزرگان عرب مانند شاعر معروف ایلیا ابوماضی در این انجمن عضویت داشتند.

جیران خلیل آثار فراوانی به عربی و انگلیسی نوشت که مشهورترین آن کتاب پیامبر است که به اکثر زبان های زنده جهان بگردانده شده است. جیران شعر نیز می سرود و الهواکب و اشک و لبخند دفترهای شعر اوست.

به طور کلی آثار ادبی جیران خلیل جیران را می توان به سه دوره تقسیم کرد :

دوره اول : چهره های لبنانیی او در این دوره به دردهای اجتماعی مردم لبنان می پردازد و قصه هایش بیش تر محور حول شورش علیه فئودالیسم های سیاسی است.

دوره دوم : دوره ی چنین گفت زردشت است در این مرحله جیران خلیل می کوشد همانند نیچه، فیلسوف مشهور سخن بگوید.

دوره ی سوم  یا مرحله ی مصطفی، در قصه ی پیامبر در حقیقت مصطفی خود جیران است که فلسفه گرایی را رها کرده و به آرامش رسیده است.

این نویسنده و شاعر عرب سرانجام در سال 1931 در نیویورک درگذشت

http://arabicson.blogfa.com/post-10.aspx

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 22 مهر 1392 ساعت 06:25)